• Od vzniku po súčasnosť

Vznik a vývoj školy

Škola vznikla v roku 1949 ako učňovské zariadenie - stredisko pracujúceho dorastu pri národnom podniku Stavomontáže v Košiciach.

Odborné učilište č. 1 pri národnom podniku Pozemné stavby na Jesennej ulici v Košiciach bolo zriadené v roku 1956 z učilišťa štátnych pracovných záloh, ktoré existovalo od roku 1955. Odborné učilište č. 2 existovalo od roku 1956 v Košiciach - Šaci a jeho predchodcom bolo stredisko pracujúceho dorastu na Hornom Bankove, ktoré vzniklo v roku 1950. Odborné učilište č. 3, ktorého rokom vzniku bol rok 1957 bolo zriadené zo strediska pracujúceho dorastu pri národnom podniku Stavomontáže Košice. Tieto tri odborné učlištia pripravovali kvalifikovaných odborníkov v odboroch

elektromechanik, zámočník, vodoinštalatér, stolár, neskôr murár, maliar, parketár, obkladač a klampiar.

Dňa 18.10. 1961 Pozemné stavby začali s výstavbou nového učilištného komplexu, do ktorého sa uvažovalo zlúčiť všetky tri odborné učilištia Pozemných stavieb.

V rokoch 1963 a 1964 došlo k zlúčeniu troch učilíšť a vzniklo Odborné učilište pri Pozemných stavbách, n. p. Košice na Kukučínovej ulici. V areáli bola nová budova školy, dielne, školský internát, celý výchovno-vzdelávací proces už zabezpečovali interní pedagogickí zamestnanci. Škola od 1.9.1979 získala názov Stredné odborné učilište stavebné pri Pozemných stavbách, n. p. Košice. Určitý čas bolo zriaďovateľom školy Generálne riaditeľstvo výrobno-hospodárskej jednotky (VHJ) Pozemné staviteľstvo v Košiciach. Učitelia boli vedení ako zamestnanci Krajského národného výboru v Košiciach, zamestnávateľom ostatných zamestnancov - majstrov odbornej výchovy, vychovávateľov a nepedagogických zamestnancov boli Pozemné stavby. Ďalším dôležitým medzníkom vo vývoji školy bol 1. január 1991, kedy došlo na základe rozhodnutia vlády Slovenskej republiky k odlúčeniu od Pozemných stavieb, škola nadobudla právnu subjektivitu a stala sa štátnou príspevkovou organizáciou. Jej zriaďovateľom bolo Ministerstvo výstavby a stavebníctva Slovenskej republiky. V nasledujúcich rokoch bolo zriaďovateľom Ministerstvo hospodárstva SR, neskôr Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR a od 1. 7. 2001 Krajský úrad v Košiciach.

Košický samosprávny kraj je zriaďovateľom na základe prijatej legislatívy od 1. 7. 2002. Na základe Zákona Národnej rady Slovenskej republiky číslo 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) Košický samosprávny kraj zmenil od 1. 9. 2008 názov školy na Stredná odborná škola, Kukučínova 23, Košice.

Dodatkom k zriaďovacej listine bol názov doplnený a od 1. 1. 2009 škola existuje pod názvom

Stredná odborná škola technická, Kukučínova 23, Košice.

Škola v minulosti