• Deň vyšyvanky na Ukrajine / tretí štvrtok v máji /

• 20.05.2024 08:00
      • Deň vyšyvanky na našej škole
      • Vyšyvanka /ukrajinsky виши́ва́нка / je novodobý názov pre bielu vyšívanú košeľu, ktorá je súčasťou ľudového kroja. Jej vzory sa líšia naprieč celou Ukrajinou. Nosením tejto vyšívanej košele dávajú Ukrajinci najavo svoj patriotizmus. Košeľa sa nosí bežne, každý deň, aj k rifliam alebo obyčajnej sukni. Na podporu ukrajinských ľudových tradícií sa konajú vyšyvankové pochody.

Na našej škole študuje 35 študentov z Ukrajiny. V rámci občianskej náuky sme pripravili pre nich prekvapenie. Pani zástupkyňa Hostovičáková, p.učiteľy Juhászová a Smrčová sa obliekli do ukrajinskej vyšívanej košele. Na vyučovacej hodine sa žiaci priamo spojili cez internet s ukrajinským lýceom na Ukrajine. Komunikovali s učiteľmi a ich rovesníkmi o ich pobyte na Slovensku, o ich štúdiu na našej škole, o tom, ako ťažké boli pre nich prvé mesiace v novom prostredí, s novým jazykom, ....Súčasťou prekvapenia bolo aj typické ukrajinské jedlo syrnyky - tvarohové lievance, ktoré pre nich upiekla p.uč. Juhászová.