• Návšteva Slovenského technického múzea

• 19.05.2019 14:15
      • Dňa 16. 4. 2019 počas 2. kola prijímacích pohovorov na našej škole sa žiaci II. D triedy študijných odborov mechanik stavebnoinštalačných zariadení a technik energetických zariadení s vyučujúcou Ing. Ingrid Haluškovou zúčastnili dočasnej expozície pod názvom Wolfgang von Kempelen - slovenský Da Vinci.
        Výstavou žiakov sprevádzala lektorka, ktorá im priblížila významné udalosti zo života tohto v Bratislave narodeného polytechnika, vynálezcu, básnika, maliara, rytca, polyhistora a polyglota. Ovládal 6 jazykov - maďarský, nemecký, anglický, talianský, latinský a francúzsky.
        Najznámejší jeho vynález bol šachový automat Turek, s ktorým precestoval mnohé krajiny a pri šachových partiách porazil mnohých šachových majstrov. Pre svoje výnimočné schopnosti ho do svojej priazne vzala aj vtedajšia cisárovná Mária Terézia.
        Pre žiakov by mohla byť výstava o tomto významnom človekovi podnetná: Ak je človek pracovitý, dosiahne veľa.