• EXKURZIA VODNÉ DIELO RUŽÍN

• 20.04.2022 12:04
      • Dňa 28.3. sa žiaci 4B TVV a 2B TVV spolu s učiteľmi Ing. Ingrid Halušková a Ing. Vladimír Popík vybrali vlakom do ŽS Ružín. Počasie bolo ukážkové a zrýchlený 3 km presun po vlastných zo stanice k priehrade vôbec nevadil. Na mieste nás čakal správca diela pán Ing. Kontúr. Dozvedeli sme sa niečo z histórie výstavby, základné parametre vodného diela, vieme už čo znamená a kde sa nachádza dielo Ružín I a Ružín II. Prešli sme vnútrom priehrady po krkolomných schodoch až do hĺbky 38 metrov a pozreli sa na mohutné Johnsonove priepusty, ktorými sa voda z nádrže vypúšťa pri regulovaní vodného stavu. Teraz už vieme aj to, že pod priehradou je časť v správe Východoslovenských elektrární, kde sa pomocou Kaplanovej a Francisovej turbíny vyrába špičková elektrická energia pre domácnosti. Program sme mali naplánovaný na minúty a meškanie vlaku z Košíc nám z prehliadky priehrady ukrojilo drahocenných 30 minút. Napriek tomu sa čas strávený pri zabezpečovaní povolenia a organizácie výpravy vyplatil a našou odmenou je aj vysoká účasť žiakov. Ďakujeme.