• Divadelné predstavenie Dovidenia v Birkenau: Silný zážitok pre našich študentov

• 11.07.2024 20:24
      • Dovidenia v Birkenau , umenie pre skoly

• Dňa 10. mája 2024 sa 52 žiakov našej školy zúčastnilo silného a dojemného divadelného predstavenia "Dovidenia v Birkenau" v Divadle Actor (scéna Yorik). Akciu zorganizovala Mgr. Jarmila Berry a na jej realizácii sa podieľali aj vyučujúce slovenského jazyka a literatúry, PhDr. Alica Dulinová a Mgr. Martina Derdziaková.

O predstavení

Inscenácia "Dovidenia v Birkenau" nás zavedie do srdca temnej histórie ľudského utrpenia počas holokaustu. Príbeh sa sústreďuje na Muža, ktorý sa po náhlej tragédii ocitá sám. Fašisti zastrelia jeho matku priamo pred jeho očami v obchode, no jemu sa podarí uniknúť, aj keď len na krátku chvíľu. Táto emocionálne náročná téma je spracovaná tak, že napriek hrôzostrašným udalostiam prináša pocit nádeje a odvahy, keď sledujeme odhodlanie tých, ktorí sa snažili prežiť v neľudských podmienkach.

Program akcie

• Predstavenie (40 minút): Monodráma o mužovi, ktorý stratil všetko, ale stále nachádza silu bojovať o prežitie.
        • Krátka prednáška (10 minút): Prednáška o 2. svetovej vojne, ktorá poskytla kontext pre tému inscenácie.
        • Divadelný workshop (15-20 minút): Študenti, tí odvážnejší, si vyskúšali divadelný dialóg z Moliérovej inscenácie "Lakomec". Tento zamilovaný dialóg predviedli na rôzne spôsoby, čím si rozšírili svoje herecké schopnosti.

Spätná väzba od žiakov

Predstavenie "Dovidenia v Birkenau" hlboko zasiahlo všetkých prítomných. Žiaci ocenili nielen silný príbeh a výkony hercov, ale aj možnosť aktívne sa zapojiť do workshopu. „Bolo to veľmi emotívne a zároveň poučné. Prednáška nám pomohla lepšie pochopiť kontext a workshop bol skvelou príležitosťou vyskúšať si niečo nové,“ povedal jeden zo žiakov.

Záver

Táto nezabudnuteľná inscenácia nielenže vzdelala našich študentov o hrôzach holokaustu, ale zároveň im ukázala silu ľudského ducha a nádeje na lepšiu budúcnosť. Vďaka skvelej organizácii a zapojeniu našich učiteľov sa táto akcia stala významným prínosom pre našu školu.

Tešíme sa na ďalšie podujatia, ktoré budú rovnako inšpiratívne a vzdelávacie.

Mgr. Jarmila Berry ďakuje všetkým zúčastneným za aktívny prístup a teší sa na ďalšie spoločné aktivity.