• EXPERT GENIALITY SHOW 2021

• Po ročnej prestávke sa v tomto školskom roku opäť uskutočnila súťaž Expert Geniality Show, ktorej sa zúčastnili naši žiaci študijných odborov zo všetkých ročníkov. Mohli si vybrať dve zo šiestich oblastí, na obe mali 60 minút. Veríme, že sa s úlohami popasovali veľmi úspešne. Výsledky budú zverejnené čiastočne pred Vianocami a úplné až vo februári. V tom čase ich potom zverejníme.
            Výsledky dorazili, tak ako som sľúbila, tak aj robím.
            Najúspešnejším súťažiacim z mladších žiakov bol Dominik Cimerman z II. A triedy s výsledným skóre 175,24 a umiestnením na 32. mieste. Zo starších žiakov sa najlepšie umiestnil na celkovom 9. mieste so 186,93 bodmi žiak III. B Jozef Brutovský.
            Všetko ostatné sa dozviete ďalej.

• Klíma a my: Mladí za zelenú Európu

V PIATOK SME BOLI V PRIMACIÁLNOM PALÁCI V BRATISLAVE

Zastúpenie Euópskej komisie na Slovensku nás pozvalo na stretnutie s názvom „Klíma a my: Mladí za zelenú Európu“.

Dňa 4. februára 2022 sme v trojici Jaroslav Ungrady (4D), Silvester Vida (3D) a učiteľ Vladimír Popík, boli v Bratislave na diskusii s premiérom SR a podpredsedom Európskej komisie. Pán podpredseda Frans Timmermans bol na Slovensku už niekoľko dní a táto diskusia bola akýmsi zhrnutím  jeho jednaní s premiérom a miestom pre otázky mladých, ktorí sa aktívne zapojili do prác na zelenšej Európe. EÚ sa zaviazala znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 55%. Pán podpredseda EK Slovensku odporučil sústrediť sa na  zatepľovanie stavieb, ktoré dovolí rádovo znížiť množstvo energie potrebnej pre ich vykurovanie.

Do tohoto európskeho plánu zapadá aj projekt nášho Nezávislého mikrodomu (Off Grid House), ktorého ambíciou je naučiť žiakov, ako v budúcnosti navrhovať a budovať stavby s minimálnou resp. nulovou uhlíkovou stopou.
            Pre  nájdenie zmysluplných a fungujúcich riešení je potrebný prístup k najnovším technológiám, bez ktorých sa ani nám dom s nulovou uhlíkovou stopou nepodarí navrhnúť a postaviť. Preto naša otázka na premiéra Eduarda Hegera a podpredsedu EK Fransa Timmermansa znela (krátené): Mohla by vláda SR a EK zaviesť motivačnú schému pre vlastníkov a predajcov technológií, ktorá by umožnila mladým v prípadoch ako je ten náš,  pristupovať, skúšať a využívať pokrokové technológie?

Čo nám títo páni odpovedali a kto sa nám ponúkol, že nám pomôže, vám prezradíme na budúce.

• Klíma a my: Mladí za zelenú Európu

V PIATOK BUDEME V PRIMACIÁLNOM PALÁCI V BRATISLAVEZastúpenie Euópskej komisie na Slovensku nás pozvalo na stretnutie s názvom „Klíma a my: Mladí za zelenú Európu“.  Naše farby budú hájiť Jaroslav Ungrady  (4D), Silvester Vida (3D) a učiteľ Vladimír Popík.Z pozvánky, ktorú sme dostali ako priamy účastník iniciatívy EU Climate Pact s projektom Nezávislého mikrodomu, vyberáme: “Rok 2022 je Európskym rokom mládeže a mladí ľudia sú kľúčoví pri vytváraní lepšej, spravodlivejšej a ekologickejšej budúcnosti. Preto budú práve s mladými o týchto témach diskutovať výkonný podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans a predseda vlády SR Eduard Heger. Podujatie otvorí primátor hlavného mesta SR Bratislava Matúš Vallo.”Ak máte otázku, ktorú by ste chceli položiť predsedovi vlády alebo podpredsedovi EK, pošlite nám ju cez Edupage alebo  MS Teams do 3.2. večer.

• Nadpis

• Nadpis